
Zespół badawczy z Wielkiej Brytanii znalazł sposób, aby zmienić kolor złota poprzez mikroskopijne manipulacje w strukturze jego powierzchni.
Wycięte na powierzchni wzory potrafią sprawić, że światło odbijać się będzie inaczej od powierzchni tego metalu szlachetnego. Nie są potrzebne żadne zabiegi chemiczne. Naukowcy pracują na co dzień na Uniwersytecie w Southampton.
Technika ta może mieć, rzecz jasna, zastosowanie w produkcji innych metali. W przyszłości może pozwolić na produkcję szerszej gamy biżuterii, lub poprawić bezpieczeństwo, np. banknotów, które staną się praktycznie nie do podrobnienia, ze względu na swoje właściwości rozpraszające światło.
Zgodnie z tym, co potwierdzają uczeni jego zachowanie może być zmieniane poprzez modyfikację jedynie kształtów oraz wysokości wzorów umieszczanych na powierzchni.
Według kierownika badań, dr Kevina Macdolanda, technika ma wiele zalet w stosunku do już istniejących. Jedna warstwa może być modyfikowana w sposób ciągły w całej strukturze, co do tej pory było nieosiągalne.
Macdonald wyjaśnił, że nano-wzorcowanie przeprowadza się poprzez frezowanie materiału wiązką jonową, bądź dzięki litografii, wykorzystującej wiązkę elektronów. Przy wielkoseryjnej produkcji, można by zmodyfikować technologie używane do wytwarzania płyt CD i DVD.
Naukowcy zdążyli już złożyć wniosek patentowy i są w trakcie rozmów z potencjalnymi odbiorcami technologii.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- theengineer

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Sensoryczna oprawka narzędziowa
SCHUNK wkracza w nową erę produkcji oprawek narzędziowych: już od września 2020 dostępna jest sensoryczna hydrauliczna oprawka narzędziowa iTENDO...
-
-
-
-